SVJETSKI DAN BEZ AUTOMOBILA

Evropski dan bez automobila prvi put je obilježen 1998. godine u Francuskoj. U narednoj godini priključili su se talijanski gradovi, a svake godine ova akcija poprima sve više na značaju. Tako su se priključile i zemlje  koje nisu članice Evropske unije. 

Svjetski dan bez automobila obilježava se 22. septembra i njime završava Evropska sedmica mobilnosti, koja se održava svake godine od 16. do 22. septembra. Ovom evropskom inicijativom pokušava se podići svijest kod ljudi da se služe alternativnim vrstama prijevoza kako bi se smanjila upotreba automobila. Promovišu se hodanje i šetnja u kombinaciji s biciklima i javnim prijevozom, a sve u cilju smanjenja zagađenja zraka. 

U velikim gradovima, osim zagađenja, automobili stvaraju buku i gužve, a ideja Svjetskog dana bez automobila je upravo povećanje kvaliteta života u urbanim sredinama. Ideja je potaći ljude da barem taj jedan dan ili sedmicu pokušaju živjeti bez automobila.