SAVJETI ZA BOLJU I SIGURNIJU VOŽNJU

Iskusni vozači će reći da voziti auto uopšte nije teško. Međutim, nekim vozačima treba malo više vremena da savladaju vožnju i unaprijede svoje vozačke vještine. Iz tog razloga vam donosimo nekoliko savjeta uz koje ćete se osjećati ugodnije i sigurnije za volanom:

  • Krećite se istom brzinom kao i ostala vozila – ako vozite većom ili manjom brzinom od ostalih učesnika u saobraćaju možete izazvati nesreću. Zbog toga brzinu svog automobila prilagodite ostalim učesnicima u saobraćaju.
  • Držite ruke na volanu u ispravnom položaju – Instruktori savjetuju se da ih držite na 9h i na 3h.
  • Precizno parkirajte – Sve je u vježbi i ako usavršite paralelno parkiranje mnogo lakše ćete voziti u rikverc.
  • Kočite lijevim stopalom – Kočenje lijevom nogom zahtjeva vježbu. Ova tehnika kočenja omogućiće vam brzo skretanje, kontrolu proklizavanja i održavanje neophodne brzine.
  • Koristite i petu i stopalo za pedale – Ako naučite da gas pedalu pritiskate petom, a prstima kočnicu, smanjićete vrijeme potrebno za promjenu, spriječićete prazan hod i lakše i brže ćete moći da skrećete.
  • Podesite retrovizore kako biste eliminisali mrtve uglove – Ako u retrovizorima vidite samo svoj automobil to je znak da ga ne koristite ispravno. Najbitnije je sljedeće: a) retrovizor sa strane vozila treba da pokazuje samo četvrtinu vozila, b) suvozačev retrovizor isto tako prikazuje samo zadnji dio vozila i c) retrovizor u autu treba da gleda tačno kroz sredinu zadnjeg stakla.
  • Koristite ručnu kočnicu za naglo kočenje – Tehnika koja zahtjeva malo više vježbe, ali pomaže u hitnim slučajevima, kao što je oštro skretanje zimi.
  • Kontrolišite proklizavanje – Proklizavanje prednjih ili zadnjih točkova dešava se kada izgube kontakt s podlogom i može biti vrlo opasno. Zbog toga nikad ne ubrzavajte previše, a u slučaju da vam se ovo dogodi nikad ne puštajte gas ili kočnicu suviše brzo.
  • Idite na kurs defanzivne vožnje – Ovaj kurs namijenjen je svima koji žele sačuvati svoj i život drugih vozača. Zato, učite dok ste živi!