LJETNE GUME – KAKO IH ODABRATI?

Prvog aprila (01. 04. 2022. godine), se zvanično završava zimski period obaveznog posjedovanja zimske opreme (Pravilnik o prometu u zimskim uvjetima, Službeni glasnik BiH, broj 83/20). Ako još niste kupili ljetne gume donosimo vam nekoliko smjernica kako odabrati odgovarajuće.

Lako je ostati zbunjen brojčanim i ostalim oznakama na gumama. Prije svega, tu je oznaka dimenzije guma, a koju biste trebali birati u skladu s fabričkom specifikacijom vašeg automobila. Konkretno, oznaka poput 205/55 R16 znači da vam treba guma čija širina gazne površine iznosi 205 milimetara, te da njena visina bočnog profila iznosi 55% od širine gazne površine. Onaj broj uz koji stoji slovo R, koje ujedno otkriva da je guma radijalne konstrukcije, govori o unutrašnjem prečniku otvora za felgu. U nastavku oznake dimenzije gume stoji još jedna oznaka u kombinaciji brojeva i slova, kao na primjer kod oznake 91T. Broj 91 otkriva da guma ima nosivost do 615 kilograma, dok slovo T otkriva da je konstruisana za brine do 190 km/h.

Nakon što zamjenite svoje zimske gume ljetnim pobrinite se za pravilno skladištenje istih. Zato je dobro imati svoj podrum ili garažu gdje ćete odložiti svoje gume, koje ćete očistiti i oprati prije samog odlaganja.