Aktivna vožnja je bitna

Veliki je procenat onih koji polože vozački ispit, međutim prođe dosta vremena dok aktivno počnu da voze. Često je najveći razlog tome strah. Sami u automobilu i prepušteni sebi, te okruženi često nestrpljivim vozačima koji žure, situacije su koje često doprinose stvaranju nervoze koja zna dostići granice odustajanja od vožnje. Međutim, mnoštvo sličnih razloga ne treba da bude razlog odgađanja aktivne vožnje. Samo aktivna vožnja će od vas napraviti vozača! Osjećaj se stvara kilometrima pređenim u automobilu. Ne odgađajte. Psihički se spremite, jer vi to možete. Svaki vozač na cesti je nekada bio početnik.

Nekoliko savjeta:

 • imajte uz sebe staloženog i iskusnog vozača,
 •  mobitel prebacite na „nečujno“,
 • napravite sebi ugođaj,
 • podesite sjedište kako vama odgovara,
 •  stavite pojas,
 •  podesite retrovizore; učinite vidljivim mrtvi ugao,
 • pređite po kontrolnim tipkama i provjerite sve što vas zanima dok ste još uvijek u mjestu,
 • za početak odaberite neke manje prometne ulice,
 • napravite rastojanje od automobila ispred,
 • ne prelazite ograničenje,
 • skoncentrišite se na vožnju,

Niste prva osoba kojoj će se ugasiti auto. Greške su prirodne, a iz grešaka se uči. S toga, trudite se da maksimalno poštujete saobraćajna pravila i ne dozvolite da vas dekoncentrišu vozači koji vam sviraju. Oslobodite se straha, i uživajte u vožnji!